Rektor klar för nya Realgymnasiet i Karlstad

22 december 2020

Hösten 2021 startar Lärande i Sverige AB upp ett nytt Realgymnasium i Karlstad. Nu är det bestämt att rektor för nytillskottet blir Roger Engström, som tillträder sin tjänst i mars 2021. Roger kommer närmast från Schillerska gymnasiet i Göteborg, till våren flyttar han hem till Värmland igen.

Rektor klar för nya Realgymnasiet i Karlstad

Roger har rektorsexamen från Karlstad universitet och har jobbat inom gymnasieskolan sedan 1996, först som lärare i svenska och engelska, och sedan som rektor.

-Jag tror att elever mår bäst och presterar bäst om de håller på med något de brinner för, vilket Realgymnasiet erbjuder. Därför ser jag mycket fram emot att få vara med och starta Realgymnasiet i Karlstad, säger Roger.

-Vi är väldigt glada över att Roger har valt att acceptera tjänsten som rektor i Karlstad. Han är en erfaren skolledare och vi önskar honom varmt välkommen, avslutar Patrik Wigelius, etableringschef för Lärande i Sverige.