Sofia jobbar som hundspannsguide
3 oktober 2025Realgymnasiets tidigare elev Sofia läste Naturbruksprogrammet med inriktning Djurvård. Idag arbetar hon som hundspannsguide utanför Tromsø i Norge. I sin roll får hon köra slädhundar genom fantastiska vinterlandskap, ta hand om hundarna och guida turister från hela världen. Ett yrke som hon själv beskriver som aktivt och givande.

- Det kan låta som en dans på rosor, men när man står ute i -20 med pannlampa under polarnatten, inte har sett solen på två månader och börjar tappa känseln i fingrarna – då kan det vara allt annat än lätt. Samtidigt är det ett otroligt roligt och meningsfullt arbete, med de bästa kollegorna man kan tänka sig. 120 Alaskan huskies ser till att det aldrig blir tråkigt – det händer alltid något, och man har definitivt att göra, säger Sofia.
När Sofia först kom till Norge var planen att jobba en vintersäsong på orten. Men hundarna, arbetet och naturen gjorde att hon fastnade direkt, och nu har hon varit i Tromsø i ett och ett halvt år och därmed hunnit uppleva ortens alla säsonger, med allt vad det innebär.
- Under perioderna då vi inte har snö ligger fokus mer på annat arbete runt omkring, till exempel att bygga och reparera saker i kenneln. Hösten markerar också starten på vår träningssäsong, då vi börjar träna upp hundarna igen inför den kommande vintern. Det är en viktig och spännande tid, där både vi och hundarna förbereder oss för en ny intensiv säsong tillsammans. Men självklart är vintern min favoritperiod i det här yrket – det är då allt vi har tränat för sätts på prov, och magin i hundspanns körningen verkligen kommer till sin rätt, säger Sofia.
Från tiden på Realgymnasiet minns Sofia särskilt tiden på APL, då hon bland annat var på ett Evidensia djursjukhus. En upplevelse som hon beskriver som intressant och lärorik och där hon fick möjlighet att vara med på de flesta avdelningar och därmed få en bred och praktisk förståelse för hur arbetet på ett djursjukhus fungerar.
- Det mest minnesvärda var nog min utlands-APL i Sydafrika där jag var placerad på en träningsanläggning för arbetande hundar, där man tränade allt från narkotika- och explosivhundar till spårhundar, vakthundar, skyddshundar och till och med anti-poaching-hundar, säger Sofia.
Upplevelsen beskriver hon som otrolig och med massor av nya kunskaper, både kring hur arbetande hundar tränas och används, men också om kulturen och samhället i Sydafrika.