Cassandra trivs på Hotell- och turismprogrammet
26 maj 2025Cassandra går andra året på Hotell- och turismprogrammet en utbildning som kombinerar teori och praktik i samarbete med den välkända hotellkedjan Strawberry.

Det är en utbildning för dig som gillar service, värdskap och att arbeta med människor och just det är något som Cassandra lyfter fram som en av de bästa delarna:
-Det bästa med min utbildning är att jag får träffa många olika människor och lära mig hantera olika situationer. Skolan har bra lärare och en härlig gemenskap.
På Realgymnasiet varvas lektioner i klassrummet med praktiska moment på riktiga arbetsplatser, något som ger eleverna både erfarenhet och trygghet inför framtiden.
Genom samarbetet med Strawberry får eleverna möjlighet att utvecklas inom hotellbranschen med allt från reception och konferens till evenemang och gästbemötande.

Vill du veta mer!
Välkommen att kontakta Linköpings kommunikatör:
Ida Roos
Tel: 0730342598
Mejl: Ida.roos@realgymnasiet.se
Eller skicka en intresseanmälan här.