Ökat intresse för yrkesutbildningar hos Realgymnasiet

20 mars 2024

Efter den första valperioden till gymnasiet visar årets niondeklassare ett stort intresse för yrkesutbildningar. Realgymnasiet ökar förstahandssökande till en toppnivå med 23%. En positiv signal för framtidens arbetskraft.

Ökat intresse för yrkesutbildningar hos Realgymnasiet

-Det är väldigt roligt att se att många fler får upp ögonen för våra skolors höga kvalitet och att en utbildning hos oss öppnar upp för en bredd av valmöjligheter framåt, säger Malin Bergland, VD, Lärande i Sverige AB 

Realgymnasiets utbildningar bygger på verkliga behov i olika branscher och genomförs i nära samarbete med de bästa inom varje bransch. Det ger en relevant utbildning som ligger i tiden med goda nätverk och attraktiva branschcertifikat. I kombination med behörighet till högskola och universitet får våra elever de allra bästa förutsättningarna efter studenten. 

Möjligheterna för den som går ett yrkesprogram är i det närmaste oändliga. Praktiskt yrkeskunnande kommer att efterfrågas stort framöver. Det gäller alla yrkesprogram

Maria Bernhardsen Chef för kompetensförsörjning, Svenskt Näringsliv 25 januari