Emil och Leopold från Realgymnasiet i Stockholm får Mercedes-Benz TechStar-stipendium

1 juni 2022

Emil Forsberg och Leopold Jaenssen har tilldelats TechStar-stipendiet som delas ut av Mercedes-Benz, Car-O-Liner och Axaltas stipendium för unga fordonsmekaniker. Emil och Leopold är elever i årskurs tre på utbildningen ProMeister Fordon som finns på Realgymnasiet i Stockholm.

Emil och Leopold från Realgymnasiet i Stockholm får Mercedes-Benz TechStar-stipendium


Emil Forsberg och Leopold Jaenssen har tilldelats TechStar-stipendiet som delas ut av Mercedes-Benz, Car-O-Liner och Axaltas stipendium för unga fordonsmekaniker. Emil och Leopold är elever i årskurs tre på utbildningen ProMeister Fordon som finns på Realgymnasiet i Stockholm.

Som vinnare av TechStar-stipendiet får eleverna bland annat en resa till Stuttgart i Tyskland med guidad rundtur på Mercedes-Benz fabrik och museum samt en 5 dagar lång specialutbildning vid Mercedes-Benz internationella utbildningsanläggning.

ProMeister Fordon erbjuds på Fordons- och transportprogrammet på Realgymnasiet och är framtagen i nära samarbete med näringslivet. ProMeister är en del av Mekonomen Group och en stor del av utbildningen sker i ProMeisters toppmoderna verkstäder.

Emil praktiserar nu fyra dagar i veckan på Mercedes-Benz transport och lastbilar i Länna. Planen efter studenten är att förhoppningsvis stanna på Mercedes-Benz.

-Det känns jätteroligt att jag har fått äran att delta i Techstar utbildningen, jag ser fram emot att lära mig mer om Mercedes-Benz och speciellt att få åka till fabriken i Stuttgart, säger Emil.

Leopold ser även han med spänning fram emot resan till Stuttgart.

-Att få stipendiet är jättekul såklart. Det är en bra möjlighet för mig att komma in i branschen. Dessutom är det en rolig resa jag kommer få dela med min klasskamrat Emil. Jag vet inte riktigt vad som ingår i Techstar-utbildningen men det är väldigt få som har tur nog att bli valda, så jag förväntar mig att få en del tips som kan ge mig ett försprång in i arbetslivet, fortsätter han.

Viktigt att öka intresset för att jobba i fordonsbranschen
Killarnas lärare på Realgymnasiet, Teddy Marton, är väldigt stolt över sina elever.

-Det var en fantastisk överraskning att två av våra fordonselever fått detta fina stipendium. Väldigt bra att branschen arbetar framåt för att elever ska få känna en stark tillbehörighet och binda nya kontakter inom fordonsbranschen. Mer av detta för att öka attraktiviteten för fordon, säger han.

Är du intresserad av att jobba i en framtidsbransch?
Funderar du på en karriär som fordonsmekaniker? Välkommen att kontakta oss på Realgymnasiet. Här hittar du mer information om oss.https://www.realgymnasiet.se/utbildningar/fordons-och-transportprogrammet/personbil/promeister-fordon

Fakta om Mercedes-Benz TechStar-stipendium
För att uppmuntra alla som jobbar hårt i skolan driver Mercedes-Benz tillsammans med Car-O-Liner och Axalta ett stipendium som kallas TechStar som är ett stipendium för elever som går ut gymnasiets fordonsprogram. https://www.mercedes-benz.se/passengercars/the-brand/techstar/stage.module.html