Ida Nyhlén
Djurvård - Djursjukvård

Ida Nyhlén

Från Realgymnasiet till SLU - Idas väg mot djursjukvården

En vanlig morgon på Karlstads Djursjukhus börjar med rond. Här planeras dagens patienter, vilka djur som ska undersökas, behandlas och följas upp. För Ida, som just nu studerar till djurskötare på Sveriges lantbruksuniversitet och gör sin verksamhetsförlagda utbildning (VFU) här, är det en del av vardagen. Men vägen hit började bara några år tidigare, som en av de första eleverna på Naturbruksprogrammet hos Realgymnasiet i Karlstad.

Redan hösten efter studenten började Ida plugga till djursjukskötare på SLU, där hon nu går sitt andra år.

– Jag tog bara ett sommarlov. Jag var inne i studietempot och visste att jag ville jobba med djur, säger Ida.

Under gymnasietiden tycker Ida att APL-perioderna (arbetsplatsförlagt lärande) var en viktig del av utbildningen. Här fick hon arbeta praktiskt både i Sverige och utomlands, bland annat i Sydafrika och Irland.Kombinationen av teori och praktik gav en tydlig grund inför vidare studier.

– Man är ute i branschen och får prova på och se hur det fungerar på riktigt. Det har jag haft stor nytta av när jag började på djurskötarprogrammet på SLU. Det blir lättare att ta nästa steg när man redan har sett hur yrket fungerar, säger Ida.


Steget till universitetet
Övergången till universitetsstudier innebar ett högre tempo och större eget ansvar. Utbildningen innehåller både teori och praktiska moment. Nyligen fick Ida och hennes kurskamrater bland annat genomföra ett test där de skulle kontrollera en narkosapparat och intubera en katt.

– Man är många studenter och mycket ligger på en själv. Det är ingen som påminner om vad som ska göras, utan man måste hålla koll själv.Det är mycket att lära sig, men också väldigt roligt och lärorikt.

Det är mycket att lära sig, men också väldigt roligt och lärorikt.

Där kunskap blir verklighet
Ida har valt att bli djursjukskötare och ser det som en roll där hon får arbeta nära djuren och bidra med omvårdnad. Under sin VFU på djursjukhuset får Ida arbeta praktiskt och testa sina kunskaper i verkliga situationer.

– Man är på olika avdelningar och får prova många moment. Det känns att man utvecklas snabbt.


Ingen dag är den andra lik, men det som gör störst intryck är mötet med djuren.Jag tycker om att få göra det där lilla extra för djuren, som att hjälpa en hund med en tova eller ge lite extra omvårdnad. Då känner man att man gör skillnad som djursjukskötare eller djurvårdare och kan få djuren att känna sig trygga, även i klinikmiljön.

Till elever som funderar på att gå samma väg har Ida ett tydligt budskap:

– Realgymnasiet gav mig en bra grund som gjorde det lättare att ta steget vidare. Ta vara på din APL för det är där du lär dig som mest. Och gör ditt bästa, även om det inte känns perfekt varje gång.